W 2019 roku świętujemy jubileusz sześćdziesięciolecia naszej firmy. 60 lat to sporo czasu ... czytaj więcej
04 stycznia 2018, autor: Sekretariat
…zabudowania, których kiedyś nie będzie, lub już nie ma…
Skansen został utworzony w 1982 roku w wydzielonym Dziale Etnograficznym Muzeum w Koszalinie. W obrębie zbiorów można wydzielić następujące kolekcje: zabytki kultury pomorskiej, zabytki kultury jamneńskiej, zabytki grup przesiedleńczych oraz wytwory współczesnej sztuki ludowej i rękodzieła.
W 1983 r. muzeum zakupiło i przeniosło na posesję muzealną zabytkową (z 1869 r.), szachulcową zagrodę rybacką ze wsi Dąbki. Służy ona działowi jako miejsce ekspozycji stałych. Początkowo eksponowano w niej zabytki Pomorza i grup przesiedleńczych a od maja 2001 r. można w niej oglądać wystawę "Wyspa kulturowa. Wieś Jamno pod Koszalinem" w całości poświęconą kulturze jamneńskiej.
Społeczność zamieszkująca podkoszalińskie wsie Jamno i Łabusz miała swoją specyficzną kulturę, obyczaje, obrzędy i sztukę. Była słowiańską enklawą otoczoną morzem niemieckości. W 1945 r. w ramach powojennych przesiedleń potraktowano ją jak ludność niemiecką i zmuszono do opuszczenia swoich gospodarstw. Mieszkańcy Jamna i Łabusza wyjechali wówczas do Niemiec. Pozostała po nich tradycyjna zabudowa oraz szereg niepowtarzalnych sprzętów i narzędzi stanowiących wyposażenie domów i zagród.
Etnografowie koszalińscy od lat prowadzą badania tej specyficznej kultury. Na sprzętach gospodarstwa domowego, meblach, narzędziach zachowały się typowe tylko dla tej grupy elementy zdobnicze - pięknie malowane motywy kwiatowe, wirujące koła i stylizowane serca. W skansenie jamneńskim warto zobaczyć także stroje autochtonów łączące motywy słowiańskie, niemieckie i holenderskie.
Autor akwareli: arch. Andrzej Tyszecki