EkoWodrol - Tworzymy przyjazne środowisko

Ekowodrol-60lat

60 lat - bezcenne doświadczenie z tradycją w tle

W 2019 roku świętujemy jubileusz sześćdziesięciolecia naszej firmy. 60 lat to sporo czasu ... czytaj więcej


Jesteś tutaj:


Z życia firmy

LUTY - AKWARELA Z NASZEGO KALENDARZA – OKOLICE OSIEDLA KOSZALIN-RADUSZKA

07 lutego 2018

EKOWODROL Koszalin, kartka z kalendarza - luty

zabudowania, których kiedyś nie będzie, lub już nie ma

Raduszka (do 1945 niem. Augustin) – osiedle w południowo-wschodniej części Koszalina.

Przed 1945 obecna Raduszka była przysiółkiem pobliskiego Kretomina, po 1945 znalazła się w utworzonej gminie Świeszyno. Po jej zniesieniu w 1954 włączono ją do gromady Konikowo, a od 1 stycznia 1960 do Gromady Świeszyno (od 1973 gminy Świeszyno). W 1988 Raduszka została włączona w granice Koszalina.

Przez Raduszkę przepływa niewielka rzeka o tej samej nazwie długości ok. 5 km., która ulega tu zjawisku bifurkacji (oznacza to, że od pewnego miejsca swojego biegu płynie do zlewni dwóch rzek). Dział wodny znajduje się w połowie osiedla - przepustem pod ulicą Wrzosów część wód płynie do Radwi, pozostałe wody stanowią dopływ Dzierżęcinki.

Autor akwareli: arch. Andrzej Tyszecki

http://ekowodrol.pl/o-nas/firmowe-kalendarze.html


STYCZEŃ - AKWARELA Z NASZEGO KALENDARZA - SKANSEN KULTURY JAMNEŃSKIEJ PRZY MUZEUM W KOSZALINIE

04 stycznia 2018

EKOWODROL Koszalin, kartka z kalendarza - styczeń

zabudowania, których kiedyś nie będzie, lub już nie ma

Skansen został utworzony w 1982 roku w wydzielonym Dziale Etnograficznym Muzeum w Koszalinie. W obrębie zbiorów można wydzielić następujące kolekcje: zabytki kultury pomorskiej, zabytki kultury jamneńskiej, zabytki grup przesiedleńczych oraz wytwory współczesnej sztuki ludowej i rękodzieła.

W 1983 r. muzeum zakupiło i przeniosło na posesję muzealną zabytkową (z 1869 r.), szachulcową zagrodę rybacką ze wsi Dąbki. Służy ona działowi jako miejsce ekspozycji stałych. Początkowo eksponowano w niej zabytki Pomorza i grup przesiedleńczych a od maja 2001 r. można w niej oglądać wystawę "Wyspa kulturowa. Wieś Jamno pod Koszalinem" w całości poświęconą kulturze jamneńskiej.

Społeczność zamieszkująca podkoszalińskie wsie Jamno i Łabusz miała swoją specyficzną kulturę, obyczaje, obrzędy i sztukę. Była słowiańską enklawą otoczoną morzem niemieckości. W 1945 r. w ramach powojennych przesiedleń potraktowano ją jak ludność niemiecką i zmuszono do opuszczenia swoich gospodarstw. Mieszkańcy Jamna i Łabusza wyjechali wówczas do Niemiec. Pozostała po nich tradycyjna zabudowa oraz szereg niepowtarzalnych sprzętów i narzędzi stanowiących wyposażenie domów i zagród.

Etnografowie koszalińscy od lat prowadzą badania tej specyficznej kultury. Na sprzętach gospodarstwa domowego, meblach, narzędziach zachowały się typowe tylko dla tej grupy elementy zdobnicze - pięknie malowane motywy kwiatowe, wirujące koła i stylizowane serca. W skansenie jamneńskim warto zobaczyć także stroje autochtonów łączące motywy słowiańskie, niemieckie i holenderskie.

Autor akwareli: arch. Andrzej Tyszecki

http://ekowodrol.pl/o-nas/firmowe-kalendarze.html


ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNE

19 grudnia 2017

EKOWODROL Koszalin - ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNE

Aby Święta Bożego Narodzenia

były Bliskością i Spokojem,

a Nowy Rok – Dobrym Czasem.

  • życzą Zarząd i Pracownicy spółki EkoWodrol

Ta strona używa plików cookies w celu poprawnego działania i zgodnie z polityką prywatności. Możesz zmienić warunki przechowywania lub dostępu do tych plików w Twojej przeglądarce. zamknij