EkoWodrol - Tworzymy przyjazne środowisko

Ekowodrol_50_lat

50 lat tradycji i doświadczenia

Wszystko zaczęło się od państwowego przedsiębiorstwa działającego od 1959 roku jako jednostka wyspecjalizowana w odwiertach studziennych... czytaj więcej


Kalendarze

Rok 2018

Pół wieku temu, gdy na terenach dzisiejszej koszalińskiej dzielnicy „Północ” pasły się krowy, a łany pszenicy oddzielały ul. Władysława IV od podnóża Góry Chełmskiej, gdy przy placu Kilińskiego odbywała się na terenie gospodarstwa rolnego młocka, a plewy osiadały na parapetach ratusza - Koszalin był miastem wojewódzkim.

Dzisiejszy Koszalin intensywnie rozbudowany przez ostatnie pięćdziesiąt kilka lat, powiększony o przyłączone do miasta okoliczne wsie takie jak: Rokosowo, Chełmoniewo, Dzierżęcino, Raduszka, Wilkowo, Sarzyno, Jamno, Łabusz – miastem wojewódzkim już nie jest. Przyłączone wsie, zmieniają stopniowo swój rolniczy i tradycyjny wygląd. W przeszłość odchodzi stara architektura i zabudowa, a ziemia rolna przekształcona jest na tereny budowlane. Jest to zjawisko powszechne, nie tylko koszalińskie.

Tegoroczny kalendarz, poświęcony jest tym ginącym zwolna budowlom wiejskim na obrzeżach naszego miasta. Niedługo większość z nich zaginie, a wraz z nimi zniknie charakterystyczna architektura wsi pomorza środkowego. Niech zostanie w pamięci, choć w tym kalendarzu.

Arch. Andrzej Tyszecki

00

Tytułowa - Koszalin-Raduszka.

01

Styczeń 2018 - Skansen przy muzeum w Koszalinie.

02

Luty 2017 - Koszalin-Raduszka.

03

Marzec 2017 - Koszalin - dworzec kolejki wąskotorowej.

04

Kwiecień 2017 - Koszalin-Sarzyno.

05

Maj 2017 - Koszalin-Łabusz.

06

Czerwiec 2017 - Koszalin-Dzierżęcino.

07

Lipiec 2017 - Koszalin-Jamno.

08

Sierpień 2017 - Kretomino, komunikacyjnie oddziela Koszalin od Koszalina-Raduszki.

09

Wrzesień 2017 - Koszalin-Łabusz.

10

Październik 2017 - Koszalin-Raduszka.

11

Listopad 2017 - Koszalin-Jamno.

12

Grudzień 2017 - Mielno, jeszcze nie Koszalin, ale już nie wieś rybacka, tylko prawie uzdrowisko.

Ta strona używa plików cookies w celu poprawnego działania i zgodnie z polityką prywatności. Możesz zmienić warunki przechowywania lub dostępu do tych plików w Twojej przeglądarce. zamknij